W przypadku braku wiedzy osoby składającej pozew rozwodowy o miejscu zamieszkania małżonka Sąd nie może wydać wyroku zaocznego, a co najwyżej wyznaczyć kuratora dla osoby nieznanej z miejsca pobytu.
„Sąd może wydać wyrok zaoczny na posiedzeniu niejawnym, gdy pozwany w wyznaczonym terminie nie złożył odpowiedzi na pozew”. Ponadto zgodnie z art. 340 § 1 kpc. „sąd wyda wyrok zaoczny, jeżeli mimo niezłożenia odpowiedzi na pozew skierowano sprawę do rozpoznania na rozprawie, a pozwany nie stawił się na tę rozprawę albo mimo stawienia się nie bierze w niej udziału.”
Art. 339 § 1 kpc., art. 340 § 1 kpc.
W przypadku braku wiedzy o miejscu zamieszkania drugiego współmałżonka i braku możliwości ustalenia miejsca jego zamieszkania sąd nie może wydać wyroku zaocznego. W takiej sytuacji zgodnie z art. 144 § 1 kpc. „Przewodniczący ustanowi kuratora, jeżeli wnioskodawca uprawdopodobni, że miejsce pobytu strony nie jest znane.”
Dopiero wówczas, gdy strona uprawdopodobni, że miejsce pobytu strony przeciwnej nie jest znane i nie da się go ustalić, sąd przychyli się do wniosku o ustanowienie kuratora procesowego, który będzie brał udział w sprawie rozwodowej w miejsce strony. Podkreślić należy, że wyrok wydany przy obecności kuratora nie będzie wyrokiem zaocznym, który ma miejsce w sytuacji prawidłowego doręczenia stronie korespondencji bądź też niepodjęcia przez stronę korespondencji w terminie.
Photo by engin akyurt on Unsplash